Výživa
Vzhľadom na veľa otázok zo strany záujemcov a majiteľov psov sme sa rozhodli, že napíšeme na naše webové stránky tento príspevok jednoduchou a pre všetkých zrozumiteľnou formou. Budeme sa zaoberať popisom výživy plemena Akita inu, ale uvedené princípy s malými odchýlkami platia všeobecne pre všetky veľké plemená psov. Treba si uvedomiť, že nároky na výživu sú zvýšené predovšetkým v prvom roku života. Keď sa niečo zanedbá v tejto dobe, väčšinou sa to už nedá napraviť. Aby u šteniat prebiehal správny vývoj kostry, svaloviny a všetkých ostatných orgánov, musí strava obsahovať všetky potrebné látky (proteíny, tuky, vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny atď.). Dôležitý je ich správny obsah a vzájomný pomer. Prvé dva mesiace, keď sú šteňatá v starostlivosti chovateľa, matka ich kojí materským mliekom a pri jej správnej výžive mlieko obsahuje všetko potrebné pre zdravý vývoj šteňaťa v ranom veku. Materské mlieko poskytuje šteniatkam tiež obranné látky, pretože imunitný systém sa ešte len začína budovať. Samozrejme podľa počtu šteniat ich možno dokrmovať náhradou materského mlieka od 4. až 5. týždňa, a neskôr vhodnými šteňacími granulami (s vhodným zložením) s trochou nesoleného a nekoreneného vývaru, v ktorom necháme granule zmäknúť.
Od 9. týždňa, kedy už šteňatá prichádzajú k novým majiteľom, kŕmime 4x – 5x denne v pravidelných intervaloch už len granulami, ktoré môžeme vo veľmi malom množstve obohatiť mäsom, najlepšie hydinovým, a trochou vývaru. Pridávať doplnky ku granulám nie je nutné. Robíme to len preto, aby sme docielili chuťové zmeny v inak pri kŕmení granulami jednotvárnej strave. Pri kŕmení len granulami bez doplnkov sa môže časom stať, že váš psík začne predkladané krmivo odmietať. Vždy záleží na konkrétnom jedincovi. Mäso pridávame len vo veľmi malom množstve, a to preto, aby sa neporušil pomer vápnika a fosforu ktorý je u veľkých psích plemien mimoriadne dôležitý. Kvalitné granule superprémiových a prémiových radov sú kompletným krmivom so všetkými potrebnými látkami vo vedecky spočítanom množstve a pomere. Sú pre psíka ľahko stráviteľné a spracované tak, aby boli čo najlepšie využiteľné. Ich podávaním si zaistíte správny vývoj šteňaťa vo všetkých jeho fázach. Dnes sa granule ponúkajú podľa veľkosti plemena.
Pre akitu je vhodné zvoliť šteňacie granule pre veľké plemená (Large Breed). Je samozrejme vhodné občas doplniť tuto stravu o ovocie, zeleninu, detské piškóty, tvaroh, jogurt, syr atď. V žiadnom prípade nedávajte psom zvyšky od stola. V období vývoja, keď sa začínajú dvíhať ušká a rásť zuby spolu s búrlivým rastom kostí, svaloviny a samozrejme ostatných orgánov, sa môže prejaviť deficit vápnika. Dôrazne však upozorňujeme, aby ste jeho pridávanie do stravy konzultovali so svojim veterinárom a aby on podľa rozboru určil, či je to nutné.
Telo psa si s krátkodobým nedostatkom tohto prvku dokáže poradiť, neporadí si však s jeho prebytkom. Pomer prvkov vápnika a fosforu je v strave veľmi dôležitý. Po zdarnom prekonaní tohto obdobia, pokiaľ kŕmime kvalitnými granulami, už problémy nebývajú. Samozrejme, s postupujúcim vekom šteňaťa sa znižuje počet kŕmnych dávok. Od 13. – 14. mesiaca môžete prejsť na granule pre dospelé psy (Adult), pričom väčšinový podiel v kŕmnej dávke musia mať stále granule.
Upozorňujeme ešte na jednu vec: krmivo pre akitu nesmie obsahovať sóju! Je na ňu veľmi citlivá a následné alergie prejavujúce sa kožnými problémami sú zdĺhavé a liečba je pre psa nepríjemná. Neodporúčame preto kŕmiť hypermarketovými krmivami, ktoré pre zníženie výrobných nákladov obsahujú kafilérne múčky, tuky a sóju. Krmivá prémiových a superprémiových radov, napr. Best Choice, K 9, Bosch, Acana a iné majú vyhovujúcu kvalitu a sú pre akitu vhodné.
Na vrecku s krmivom musí byť deklarovaná neprítomnosť sóje. Akita nie je pes náročný na množstvo stravy, ale z vyššie opísaných dôvodov je vhodné toto plemeno kŕmiť kvalitnými krmivami.
Najdôležitejšie látky v krmive pre psy…
Proteíny: Sú stavebným materiálom tela. Preto je podiel proteínov v strave taký významný. Dôležitá je predovšetkým využiteľnosť.
Tuk: Dodáva organizmu energiu. Pri tukoch sú pre využiteľnosť krmiva zvieraťom rozhodujúce mastné kyseliny a ich zloženie.
Uhľohydráty: Sú zdrojom rýchlej účinnej energie, ktorá má veľký význam pri krátkodobej námahe zvierat.
Vláknina: Označuje podiel rastlinných balastných látok v krmive. Má veľký význam pre dobu zotrvávania stravy v tele, teda pre stráviteľnosť krmiva.
Vitamíny: Bez vitamínov nefunguje pri látkovej premene vôbec nič. Každý vitamín má špeciálnu úlohu. Preto je dôležité, aby každý vitamín bol obsiahnutý v krmive v správnom množstve.
Minerálne látky a stopové prvky: Sú dôležitou súčasťou kostry a pohybového ústrojenstva.